Horoscop zilnic

duminică, 27 martie 2011

Ai carte ... (n-)ai parte

     Aceasta postare ar trebui sa fie despre traiectoria mea scolara si despre ce a iesit din ea.
     Trebuie sa recunosc inca de la inceput ca in scoala generala nu am fost "cel mai" dar nici "cel mai". Eram undeva in prima jumatate: clasa I-a - premiul III, clasa a-V-a, a-VI-a, a-VII-a si a-VIII-a - prima mentiune.
     Momentul alegerii liceului a fost momentul de rascruce in "cariera" mea. Parerea mea despre mine si despre capacitatile mele nu era una foarte buna, astfel dorind sa absolv un liceu ... mediu i-as zice eu. Dar, la indrumarile persoanelor din jurul meu am fost "fortat" sa dau la un liceu teoretic ... culmea, cel mai bun din Constanta - Liceul Teoretic "OVIDIUS". In urma examenului de admitere sustinut la matematica (8.95) si limba si literatura romana (6.91), am fost declarat admis la profilul matematica-fizica. A fost foarte greu la inceput, cel putin in clasa a-IX-a (aproape corigent la chimie ... pentru ca pana in a-XII-a sa devin cel mai bun la aceasta materie). A fost o traiectorie ascendenta liceul (7.63; 8.60; 8.40; 9.43).
     Momentul BAC-ului a fost unul traumatizant pentru mine (vezi "Cine sunt eu"), dar l-am trecut cu bine (10.00; 10.00; 7.00; 8.50; 9.90; 9.25 - media 9.10 (o medie mica pentru prestanta liceului))
     In ceea ce priveste alegerea facultatii aveam ganduri mari, dar din multe cauze am fost nevoit sa aleg o facultate la prima vedere simpla si usoara pentru mine: Facultatea de Fizica, Chimie si Tehnologia Prelucrarii Petrolului, Petrochimie si Carbochimie; Specializarea - Chimie. Ca orice inceput a fost greu, dar finalitatea a fost una buna. Ca si in liceu, cei 4 ani de facultate au avut un trend ascendent in ceea ce priveste rezultatele obtinute (8.93; 9.10; 9.70; 10.00).
     Am studiat "o gramada" de chestii interesante in decursul acestor 4 ani:
- utilizarea calculatorului în chimie
- chimia metalelor
- chimia nemetalelor
- chimie analitică calitativă
- chimie analitică cantitativă
- termodinamică
- chimie tehnologică
- cristalochimie şi mineralogie
- metode instrumentale de analiză
- electrochimie
- managementul deşeurilor
- controlul calităţii produselor
- metode de separare şi analize de urme
- poluarea şi monitorizarea mediului
- coloranţi
- compuşi tehnici anorganic
     Dupa absolvirea facultatii, ca orice student bursier si "plin de el" am dat si la master: Chimia si managementul produselor de consum si a mediului". Singura problema la acest master a fost ca nu am vrut sa-l termin ... din diferite motive care au tinut mai mult sau mai putin de mine ... si acum imi pare rau. Oricum principalul vinovat sunt eu, dar poate intr-o buna zi se va termina ... sper.
- aditivi alimentari (sinteză, falsificare, reglementări)
- chimia şi analiza băuturilor alcoolice şi nealcoolice
- chimia şi analiza produselor animale
- coloranţi alimentari şi cosmetici
- poluarea produselor de consum şi a mediului
- evaluarea impactului industriei bunurilor de consum asupra mediului şi măsuri de prevenire
- igiena, stocarea şi ambalarea produselor de consum
- izolarea compuşilor naturali
- managementul calităţii produselor de consum şi a mediului conform normelor europene
- metode fizice de determinare a calităţii produselor de consum
- chimia şi managementul calităţii produselor de consum şi a mediului
- chimia şi analiza produselor cosmetice
- chimia şi analiza produselor vegetale
- legislaţia naţională şi internaţională privind calitatea produselor şi a serviciilor

sâmbătă, 26 martie 2011

Eu si munca

     Cu totii dupa o anumita varsta, cu precadere dupa terminarea unei facultati incepem sa ne gandim la obtinerea unui loc de munca bine platit pentru care am invatat 4-5 ani de facultate.
     Acest loc de munca "bine platit" a venit exact in momentul in care l-am cautat. In toamna anului in care am terminat facultatea. Am cautat atat de bine acest loc de munca, incat acuma cand renunt la el pentru altul mai bun ... imi vine sa sar in sus de bucurie.
     A fost exact ceea ce mi-a trebuit dupa terminarea facultatii, avand in vedere ca mai nimeni nu angajeza proaspat absolventi, toti angajatorii cer experienta. Angajatorii care nu cer experienta la noii angajati au ei alte metode de a-i tine "legati de maini si de picioare" pentru perioade de timp cat mai mari.
     Vorbesc despre acest loc de munca la timpul trecut pentru ca peste cateva zile devine istorie, vor ramane doar amintirile mai mult neplacute decat cele placute.
     Au fost 4 ani si 6 luni in care am invatat multe ... dar doar in primii 2 ani, dupa care am simtit ca incep sa ma plafonez, sa ma "tampesc" sa mi se netezeasca suprafata creierului, sa mi se reduca numarul de circumvolutiuni. Din aceasta cauza am simtit nevoia unei schimbari. Aceasta schimbare este cauzata de mult mai multi factori, nu doar din dorinta de a evolua pe plan profesional.
     Singurul lucru pentru care imi pare rau ca parasesc acest loc il va reprezenta despartirea de anumite persoane din colectivul de colegi, in rest nu regret nimic avand in vedere ca deja simt ca am probleme din punct de vedere al sanatatii fizice si psihice. Activitatea s-a desfasurat intr-un laborator de analiza a produselor de consum (cu precadere produse petroliere). Pentru detalii vizualizati profilul meu de facebook.
     Cam atata despre acest loc "minunat" de munca. In timpul facultatii am lucrat ca si barman intr-o terasa din Eforie-Nord, timp de 3 veri la rand, cate 2 luni pe vara, 24 cu 24 de ore.
     Despre noul loc de munca nu vreau sa spun nimic. Voi relata la momentul oportun.

marți, 22 martie 2011

Cine sunt eu - Part II

     Se pare ca este nevoie si de partea a doua pentru a raspunde la intrebarea "Cine sunt eu?"    
     Dupa ce in postul anterior mi-am pus viata "pe tava", in acest post voi face o descriere a mea vazuta prin ochii si relatata de acele cateva persoane din viata mea care intra in categoria "prieteni", si nu numai.
     Voi deshide aceasta sesiune cu caracterizarea facuta de o foarte buna prietena pe care o cunosc de aproximativ 6 ani de zile: "Nu am nici timp si nici messengerul n-are suficient spatiu de depozitare la atata informatii cat am eu de zis de bine despre tine. Esti un om remarcabil, incredibil si minunat. Esti un om inteligent si cult cu care pot sa port o conversatie de orice natura fara sa ma plictisesc. Esti omul cu care nu mi-e rusine sa ies undeva, din nici un punct de vedere, nici fizic (esti inalt, bine proportionat, la freza aia mai trebuie lucrat), simpatic, placut, inteligent, manierat, educat  (genetic sau autodidact) , nu m-ai face de rusine in nici o companie oricat de selecta, mai ales la nunta aratai bestial  (cu mine cu tot ).  Esti uman, prietenos, intelegator, SINCER, direct, stii sa asculti si sa dai un sfat pertinent, esti bun, uman, generos si afectuos. Per total iti multmesc ca imi esti prieten si ma tolerezi asa cum sunt cu defecte multe si poate uneori te nerglijez dar nu e cu rea intentie. Te iubesc sincer. The End".
     As parea laudaros si "plin de mine" daca as recunoaste care din aceste calitati descrise anterior sunt adevarate si care nu, fapt pentru care va invit sa ma cunoasteti si sa descoperiti chiar voi adevarul si neadevarul.

     VA URMA!

luni, 28 februarie 2011

Cine sunt eu?

     O intrebare la care raspunsul este foarte greu de dat. Dar o sa incerc sa-l dau.
     Povestea mea incepe intr-o vineri, intr-un spital din Constanta, undeva pe la orele 21, cand pe lumea aparea in urma unei nasteri normale un baietel care avea sa se numeasca Erdin. Si atat. Fara un nume de familie.
     Primii ani de viata i-am petrecut pe la tara (tara numind o casa normala din cartierul Inel II al Constantei), cu bunicii, cred.  Au fost niste ani plini de rautati (de ale mele). La 3 anisori am reusit sa am o dubla fractura de femur de a trebuit sa stau in gips pana la gat timp de cateva luni. Au fost cele mai imputite luni din perioada aia (la propriu vorbind). Imaginati-va bagat in gips pana la piept si sa faceti caca ... Neinteresant si deloc frumos mirositor. Sau sa te manance spatele si sa nu te poti scarpina decat cu un bat :))).
    Sa trecem mai departe: Gradinita: Am frecventat cursurile gradinitei in Mangalia, unde am stat 1 an de zile, pana a decedat tatal meu (un moment foarte trist in viata mea desi eu nu prea constientizam gravitatea mortii).
     A urmat apoi scoala primara frecventata la Scoala Generala Nr. 15 din cartierul Km 5 al aceluiasi oras Constanta. A fost o perioada linistita in viata mea, in care singura preocupare era sa invat ... si am invatat. Intre timp mama se recasatoreste, eu urmand sa aflu abia peste ceva timp.
     Ciclul gimnazial a avut loc la singura scoala din Eforie Nord. Bine-nteles ca si de data asta sigura preocupare a fost sa invat si asta am facut. Numai ca de data asta a fost mai dificil. A trebuit sa ma mut cu ea, cu noul tata si cu 2 fratiori, unul mai mare cu 1 an si unul mai mic cu 1 an. A fost o perioada de 4 ani in care am indurat multe, am suferit mult ... dar, sa trecem mai departe, la liceu.
    Liceul Teoretic "OVIDIUS" Constanta. A fost mai mult alegerea celui pe care ar fi trebuit sa-l numesc tata, nu unchi. El a fost cel care mi-a calauzit pasii. Si bine a facut. Liceu teoretic, profil mate-fizica. Clar ca si de data asta singura mea treaba a fost tot sa invat. Si de data asta tot asta am facut. In clasa a X-a am fost nevoit sa ma mut din nou in Constanta nemaisuportand acel individ care se numea din pacate "tata" (vitreg pentru mine). S-a terminat liceul, iar chiar inainte de a da si eu Bacalaureatul ca orice copil care termina liceul, ma duc intr-o zi in vizita la "ai mei" in Eforie, intru in casa, usa fiind descuitata, ii aud certandu-se (bine-nteles ca subiectul nu putea sa fie altul decat persoana mea). Ce s-a discutat atunci m-a marcat si ma va marca pentru tot restul zilelor pe care le voi mai avea. Nu o sa spun despre ce este vorba. Pana la urma am luat si Bacalaureatul (media 9.10).
     Urmeaza facultatea. Poate o proasta alegere, poate nu. Ca orice absolvent de liceu teoretic renumit vroiam sa dau la ASE, Drept, UMC. Algerea a fost .... Facultatea de Fizica, Chimie si Tehnologia Prelucrarii Petrolului, Petrochimie si Carbochimie, Specializarea: CHIMIE. Am terminat facultatea al doilea in an (media 9.43), un lucru cu care nu prea ma mandresc. Dar a fost de ajutor in obtinearea primului loc de munca important din viata mea de absolvent de studii superioare - chimist intr-un laborator de analiza a produselor de consum. In primii 3 ani de facultate, pe timp de vara am lucrat ca barman intr-o autoservire din Eforie Nord. Si ce bine a fost. Imi castigam singur banii, ii cheltuiam cum vroiam, nu mai trebuia sa cer la nimeni sa-mi cumpar gume Turbo :).
     Dupa facultate urmeaza un master de 3 semestre care ar fi trebuit sa se termine in 2008, dar care din cauza ambitiei mele de berbec si caposeniei caracteristica zodiei nu am reusit sa-l termin nici pana astazi ... dar poate intr-o buna zi.
    Cam asta este povestea mea pana acuma .... mai sunt multe de spus, si care nu prea sunt de bine ... urmeaza decesul tatalui vitreg, si este in curs de desfasurare procesul pentru succesiune.

Primul post

     De mult aveam in gand sa fac un blog, numai ca timpul, problemele si alte cele au facut ca sa nu prea acord importanta acestui lucru. Ideea initiala a fost a unui site, dar numai ca realizarea unui site presupunea in primul rand cunostinte solide de php, html, C++, etc; plus mai era vorba si de urcarea acestui site pe un server pentru a putea fi public si accesat de toata lumea.
     Asa ca am renuntat la ideea cu siteul si m-am gandit la realizarea unui blog gratuit (free), un sablon gata existent, care trebuie doar editat ... aceasta nefiind mare lucru pentru un utilizator al PC-ului.
     Acest site l-am gasit prin intermediul unui prieten, unui foarte bun prieten chiar, caruia acuma ar trebui sa-i multumesc pentru acest lucru, dar o voi face mai pe larg intr-un post viitor.
    Sper ca treaba sa mearga asa cum imi doresc ....